آژانس هواپیمایی اسطوره بیستون

پارک کوه سنگی

21 بهمن ، 1400
اسطوره بیستون
0 کامنت
تگ ها :

پارک کوه سنگی مشهد دومین پارک بزرگ مشهد پس از پارک ملت به شمار می‌رود. کوه سنگی مشهد پس از امام رضا و آرامگاه فردوسی به عنوان سومین منطقه گردشگری محبوب و پر بازدید شناخته می‌شود. این پارک به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می شود. پارک کوهسنگی در جنوب غربی شهر مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی واقع شده است. در این پارک ، استخری بزرگ وجود دارد و تلفیق آب و منظره کوه سنگی در میان پارک و فضای سبز آن منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است.این پارک تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور می باشد. ساختمان موزۀ بزرگ خراسان با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او از سنگ های سخت خارا یا گرانیت کوهسنگی (مشهور به سنگ هرکاره) انتخاب شد.

تاریخچه کوهسنگی

شاه عباس در سن 16 سالگی (995 ه‍. ق) توسط مرشد قلی استاجلو در کوهسنگی تاج شاهی به سر نهاده است در سال 1047 در دامنه این کوه در قسمتی که به ایوان کوهسنگی معروف است. این مکان تا سال 1310 هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه های طبیعی ازقبیل کوه های سهل الصعود و باغ های سرسبز و چشم اندازهای طبیعی و رودخانه ها و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود. دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و در سال 1318 ش. با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمانها، و جدول کشی خیابان ها و نرده کشی و گل کاری به صورت پارک طبیعی درآمد))شهردار وقت شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار شهر مشهد هدیه کرد. دو عدد شیر سنگی در درب ورودی پارک و دو مجسمه‌ی انسان در کنار استخر بزرگ، روبروی رستوران و تالاش نصب شد و به نمایش عموم قرار گرفت (مجسمه‌های انسانی پس از انقلاب اسلامی برداشته شدند).

علت نامگذاری پارک کوهسنگی

کوهسنگی در مشهد به شکل مثلثی است که بیشتر آن ارتفاعات سنگی است. دو کوه کم ارتفاع سنگی در این منطقه است که علت نامگذاری این پارک نیز می باشند. از بالای کوه ها چشم انداز زیبایی از شهر، باغ های مشهد و حرم مطهر دیده می شود. بهترین و زیباترین منظر از شهر و پیرامون آن از فراز ارتفاعات کوهسنگی در ساعات بعدازظهر و عصر رؤیت می شود. این مکان به عنوان سومین محل بیشتر بازدید شده توسط گردشگران پس از امام رضا حرم مطهر و آرامگاه فردوسی قرار دارد. کوهسنگی بر فراز کوه هایی است که صعود به آن راحت است.

آرامگاه های کوه سنگی

-آرامگاه میرزا ابراهیم رضوی و بزرگان صفویه

میرزا ابراهیم رضوی یکی از نوادگان امام جواد بود. وی بزرگ‌ترین و دومین وقف سادات رضوی خراسان است. آرامگاه میرزا ابراهیم در سلسله صفوی ساخته شد و مقبره تعدادی از بزرگان آن زمان قرار دارند. هنگامی که به انتهای رودکی 1 می‌رسید، پلی مقابل‌تان خواهید دید که به دامنه کوه سنگی ختم می‌شود. اولین آرامگاه که توجه شما را جلب می‌کند، متعلق به شیخ اسدلله یزدی مشهور به هراتی است.

-جبل‌النور، آرامگاه شهیدان گمنام

در سال 1383 پیکر چند تن از شهدای گمنام جنگ تحمیلی (ایران-عراق) در فراز بوستان کوه سنگی مشهد آرام گرفته‌اند. پس از به خاک سپردن این عزیزان، اسم این کوه‌ها به جبل‌النور لقب گرفت.

جاهای دیدنی اطراف پارک کوهسنگی

  • باغ ملک آباد (3.7 کیلومتر)
  • خانه ملک (5 کیلومتر)
  • آرامگاه نادر شاه افشار (5 کیلومتر)
  • بارگاه امام رضا (6 کیلومتر)
  • پارک ملت مشهد (8.3 کیلومتر)
  • مرکز هنری خراسان
  • باغ نادری مشهد
  • گالری چارسوق مشهد
  • کلاته چشمه پونه
  • موزه بزرگ خراسان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی