آژانس هواپیمایی اسطوره بیستون

راهنمای سفر به مشهد با قطار

1400/03/23

مشهد شهری زیارتی و سیاحتی در شمال شرق کشور است و مهم ترین قطب گردشگری مذهبی کشور و نیز دومین شهر مذهبی جهان محسوب می شود و هر ساله گردشگران زیادی برای تفریح و زیارت به این شهر سفر می کنند.

سفر به مشهد:

برای سفر به این شهر بزرگ می توان هم از راه زمینی (قطار-ماشین-اتوبوس) . هم به صورت هوایی اقدام کرد. در این میان سفر با قطار طرفداران زیادی دارد. در ادامه این مطلب درباره سفر زمینی به مشهد و تور مشهد با قطار صحبت می کنیم.

..............

مزایای استفاده از تور مشهد:

در سفر با یک تور مشهد با اتوبوس یا قطار شما می‌توانید هزینه‌های کم‌تری را نسبت به حالت عادی و رزرو‌های شخصی بپردازید. دلیل این‌ موضوع قرار‌داد‌های خوب شرکت‌های برگزار‌کننده تور با شرکت‌های حمل‌و‌نقل است. پس خیال‌تان راحت باشد که شما با پرداخت هزینه کم تور، لزوما خدمات با کیفیت پایین‌تری را دریافت نمی‌کنید و دلیل ارزان بودن آن چیز دیگری است.

انواع راه های سفر به مشهد:

همان طور که در بالا اشاره کردیم یکی از راه های پر طرفدار سفر به مشهد استفاده از قطار می باشد. قطار های متنوعی برای سفر وجود دارند که بسته به نیاز و شرایط هر فرد می تواند یکی از آنها را انتخاب کند.

- انواع قطارها:

1. قطار های شرکت رجا:

- قطار اتوبوسی رجا: قطار های اتوبوسی رجا ارزان ترین بلیط های قطار تهران-مشهد را ارائه می کند.

-قطار پلور سبز رجا: این قطار از 10 کوپه 4 نفره تشکیل شده و یک کوپه نیز به مهماندار اختصاص دارد. تمامی واگن های پلور سبز به سیستم تهویه طمبوع، سیستم صوتی تصویری مداربسته برای پخش فیلم سینمایی مجهز هستند. در هر واگن سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی وجود دارد. هم چنین برای عایق بندی صدا و حرارت، بدنه کوپه ها دو لایه و شیشه پنجره ها نیز دو لایه است.

مسیرها: شیراز-مشهد، تهران-شیراز، اهواز و تهران-مشهد.

- قطار لوکس چهار نفره: این قطار دو نوع واگن دارد: 32نفره آلمان غربی و 36 نفره آلمان شرقی.بهای بلیط هر دو یکسان است و تفاوت آنها در فضای داخلی آنها است به این صورت که قطار 32 نفره هر واگن 8 کوپه دارد که در مقایسه با 36 نفره 9 کوپه در هر واگن دارد و در مقایسه با قطارهای دیگر فضای داخلی بیشتر و دلباز تری دارد.

در هر کوپه این قطار 4 تخت وجود دارد و کوپه ها مجهز به سیستم تهویه مطبوع،سرویس خواب و سیستم صوتی هستند.

مسیرها: قزوین-مشهد، زنجان-مشهد، تهران-مراغه،قم-مشهد،سمنان-مشهد و مسیر بین المللی ترکیه و روسیه.

- قطار سیمرغ رجا: این قطار در هر واگن 8کوپه 4 نفره دارد و ظرفیت نهایی آن 32 نفر است و یک کوپه به مهمانداری تعلق دارد. اگر قصد استفاده از سرویس شام را دارید باید هزینه اضافه بپردازید، به عبارتی این قطار 2 نوع بلیط (با پذیرایی و یا بدون پذیرایی) ارائه می دهد. همچنین دارای یک رستوران است که با انواع نوشیدنی و تنقلات آماده پذیرایی می باشد. در هر کوپه سیستم تهویه مطبوع ، سیستم صوتی و تصویری برای دریافت کانال های تلویزیونی و پریز برق 22 ولت وجود دارد. بدنه کوپه ها عایق دو جداره صدا و حرارت هستند و 2 دستگاه سرویس بهداشتی قرار دارد.

مسیرها: تهران-مشهد

- قطار سبز رجا: این قطار 8 کوپه 4 نفره دارد و ظرفیت نهایی آن 32 نفر است و یک کوپه به مهمانداری تعلق دارد. بدنه کوپه ها دو جداره و دو لایه است، بنابراین عایق حرارت و صوت هستند. در هر واگن دو سرویس بهداشتی قرار دارد وسیستم صوتی و تصویری این قطار ها قابلیت دریافت شبکه های تلویزیونی را دارند. پریز برق در هر کوپه به مسافران این امکان را می دهد که از وسایل برقی خود استفاده کنند. بلیط این قطارها به صورت پذایرایی با شام و یا بدون شام ارائه می شود  که مسافران در صورت درخواست سرویس شام باید هزینه اضافی بپردازند. همچنین این قطار دارای رستوران می باشد.

مسیرها: تهران-تبریز، تهران-مشهد

-قطار طوس رجا(36نفره): این نوع قطار 9 کوپه 4 نفره دارد که ظرفیت نهایی آن 36 نفر می شود. بدنه کوپه ها و شیشه ها دو جداره و عایق صوت و حرارت هستند. یک کوپه مخصوص مهماندار و و هر واگن مجهز به دو سرویس بهداشتی می باشد. علاوه بر این سیستم صوتی و تصویری این قطار ها قابلیت دریافت شبکه های تلویزیونی را دارند. پریز برق در هر کوپه به مسافران این امکان را می دهد که از وسایل برقی خود استفاده کنند. در این قطار یک بسته غذای سبک کنسروی برای وعده شام به مسافران عرضه می شود که  هزینه اضافی ندارد. همچنین رستوران  آماده پذیرایی از مهمانان می باشد.

مسیرها: تهران-تبریز، تهران-مشهد،تهران-آنکارا

-قطار پردیس رجا(ترن ست): قطار اتوبوسی پردیس با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و صندلی‌هایی شبیه صندلی هواپیما دارد. واگن‌های این قطار در برابر ورود گردوغبار، برق و باران کاملا عایق شده‌اند و سیستم سرمایشی و گرمایشی در سقف واگن به‌صورت خودکار عمل می‌کند. سیستم صوتی و تصویری داخل واگن‌ها چهار کانال خروجی دارند و مسافران با استفاده از هدفون می‌توانند به انتخاب خودشان برنامه‌های مورد علاقه‌شان را تماشا کنند. سرویس بهداشتی در هر واگن برای مسافران تعبیه شده‌اند و ابتدای حرکت قطار، فیلم آموزشی راهنمای استفاده از امکانات آن برای مسافران نمایش داده می‌شود.

مسیرها: تهران ـ مشهد، تهران ـ قم، تهران ـ میانه، تهران ـ یزد، تهران ـ زنجان

- قطار خلیج فارس رجا: هر واگن این قطار ۱۱ کوپه‌ی ۴نفره دارد و ظرفیت نهایی آن ۴۴نفر است. یک کوپه مخصوص سرویس مهمان‌داری است و در هر واگن دو دستگاه سرویس بهداشتی قرار دارد. سیستم صوتی و تصویری مدار بسته از امکانات این قطار است و بدنه‌ی دولایه و شیشه‌ی دوجداره‌ی پنجره‌ها باعث می‌شود کوپه‌ها عایق حرارت و صدا باشند.
مسیر: ملایر ـ اراک ـ مشهد

- قطار ریل باس ارم رجا: همین‌طور که از اسمش پیداست یک قطار اتوبوسی است که ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. این قطار در حال حاضر فقط در مسیرهای کوتاه مانند تهران ـ قم، تهران ـ سمنان و گرگان ـ پل سفید حرکت می‌کند. فضای داخلی این قطار مدرن و ایمن و نورپرازی آن مناسب است. هر مسافر فضایی برای بار همراه خود در اختیار دارد و دستگیره‌های مخصوصی برای رفت‌وآمد مسافران داخل سالن کار گذاشته شده‌اند. کپسول آتش‌نشانی، سیستم سرمایش و گرمایش پیشرفته، سیستم صوتی برای پخش داخل قطار و بلندگوی اعلام هشدار، از امکانات دیگر این قطار است.
مسیرها: مشهد ـ سرخس، خرمشهر ـ اهواز، اندیمشک ـ اهواز، گرگان ـ پل سفید، تهران ـ جمکران، تهران ـ قم، تهران ـ پیشوا، تبریز ـ تربیت معلم، کارون ـ سربندر، کارون بندر ماهشهر، تهران ـ شهر پرند، تهران ـ سمنان

- قطارهای دو طبقه جدید رجا (108 نفره): این قطارِ ۱۰۸نفره‌ی لوکس اتوبوسی، دارای واگن‌های دوطبقه‌ی ساخت چین است که هر واگن سه بخش مجزا دارد: طبقه‌ی زیرین و بالایی مخصوص جای‌گیری مسافرها و یک طرف بخش میانی اتاقکِ تجهیزات برق برق و استقرار ماموران است و طرف دیگرِ آن، سرویس بهداشتی و انبار است. به دلیل بدنه‌ی دولایه و شیشه‌های دوجداره‌ی پنجره‌ها کوپه‌ها عایق حرارت و صوتی‌اند. سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی و تصویری برای پخش فیلم و موسیقی از امکانات واگن‌ها هستند. گرمایش سالن از طریق المنت برقی تامین می‌شود. علاوه بر این هر واگن به قلاب اتوماتیکی مجهز است که ضربه‌های هنگام توقف یا حرکت را کاهش می‌دهد.
مسیرها: تهران ـ یزد، شاهرود ـ مشهد، تهران ـ شاهرود، تهران ـ مشهد

-قطاردلیجان رجا(تبدیلی): هر واگن ۱۱ کوپه‌ی ۴نفره دارد و در مجموع ظرفیت قطار ۴۴ نفر است. هر واگن ۲ دستگاه سرویس بهداشتی و یک کوپه‌ی سرویس مخصوص مهمان‌دار دارد. واگن‌ها مجهز به سیستم تهویه مطبوع‌اند، بدنه‌ی دولایه‌ی کوپه‌ها و شیشه‌ی دوجداره‌ی پنجره‌ها موجب‌ عایق‌بندی سالن و کوپه‌ها در برابر حرارت و صدا می‌شوند. سیستم صوتی و تصویری واگن‌ها مخصوص پخش فیلم است.
مسیرها: ساری ـ مشهد، تهران ـ مشهد

-قطار درجه 2 رجا(66نفره): این قطار درجه دو در هر واگن ۱۱کوپه‌ی ۶نفره دارد و ظرفیت نهایی آن ۶۶نفر است. یک کوپه مخصوص سرویس مهمان‌داری است و دو دستگاه سرویس بهداشتی در هر واگن وجود دارد. این قطار سیستم تهویه‌ی مطبوع ندارد، ولی پنجره‌ها کشویی‌اند. یک مولد بخار گرمایش این قطار را تامین می‌کند.
مسیرها: تهران ـ نیشابور ـ تربت حیدریه، تهران ـ خواف، تبریز مشهد، تهران ـ مراغه

- قطار اتوبوسی جدید رجا:این قطار اتوبوسی ۱۰ واگن دارد. بعد از هر ۵ واگن یک رستوران قرار دارد و در کل برای ده واگن دو رستوران موجود است. ظرفیت واگن‌ها متغیر است ولی به صورت ۲۴نفره، ۶۰ نفره، ۶۶نفره و ۷۲نفره تعریف شده‌اند. این قطار به سیستم تهویه‌ی مطبوع مجهز است و در واگن‌ها سیستم صوتی و تصویری برای پخش موسیقی و فیلم کار گذاشته شده است. همچنین در واگن‌های این قطارها به‌صورت پنوماتیکی باز و بسته می‌شوند.
مسیرها: تهران ـ میانه، تهران ـ مشهد

قطار اتوبوسی رجا با ظرفیت‌های متنوعی وجود دارد:

اتوبوسی ۹۶نفره: این قطار اتوبوسی حدود ۹۶نفر ظرفیت دارد و امکانات خاص و ویژه‌ای ندارد.
مسیرها: آزادور ـ مشهد، تبریز ـ جلفا، اندیمشک ـ درود، درود ـ سپیددشت، درود ـ چمسنگر، تهران ـ شهر پرند، تهران ـ مشهد

اتوبوسی ۸۰نفره: این قطار اتوبوسی حدود ۸۰نفر ظرفیت دارد و واگن‌های آن سیستم تهویه مطبوع ندارند. گرمایش سالن‌ها را هم مولد بخار تامین می‌کند.
مسیرها: طبس ـ مشهد، تهران ـ نیشابور ـ تربت حیدریه، تهران ـ ساری، تهران ـ گرگان، تهران ـ اهواز

اتوبوسی ۷۲نفره: ظرفیت این قطار اتوبوسی ۷۲نفر است و دقیقا مانند اتوبوسی 80 نفره، واگن‌های آن سیستم تهویه‌ مطبوع ندارند. گرمایش سالن‌ها را هم مولد بخار تامین می‌کند.
مسیرها: تهران ـ میانه، تهران ـ فیروزکوه

دانمارکی ۵۴نفره: ظرفیت نهایی این قطار ۵۴ نفر است. یک رستوران در این قطار به مسافران سرویس می‌دهد و امکانات خاص و ویژه‌ی دیگری ندارد.
مسیرها: تهران ـ مشهد، سمنان ـ مشهد، تهران ـ نیشابور ـ تربت حیدریه، تهران ـ خواف، قم ـ مشهد، زنجان ـ مشهد، قزوین ـ مشهد، تهران ـ اهواز، تهران ـ ساری

2. قطار های شش تخته:یکی دیگر از روش‌های سفر ارزان به مشهد، استفاده از قطارهای شش تخته است. در ادامه مهم‌ترین قطارهای شش تخته را به شما معرفی خواهیم کرد.

3. قطار های شش تخته کویر: اما اگر دلتان نمی‌خواهد با قطار اتوبوسی از تهران تا مشهد بروید، می‌توانید بلیط قطارهای ۶ تخته‌ی کویر را بخرید. هر کوپه‌ی این قطار همان طور که از اسمش پیداست، برای ۶ نفر ظرفیت دارد. بلیط قطار تهران مشهد، از نوع ۶ تخته‌ی کویر کمتر از ۵۰ هزار تومان است.

4. قطار شش تخته پارسی:باز هم بلیط کمتر از ۵۰ هزار تومان می‌توانید پیدا کنید. این بار هم شرکت رجا با قطارهای ۶ تخته‌ی پارسی، در مسیر تهران ـ مشهد، بلیط‌های ارزان‌قیمتی را می‌فروشد.

5. قطار شش تخته لوکس مهتاب: یکی دیگر از انواع قطارهای تهران مشهد که چندان گران نیست، قطارهای لوکس مهتاب است. قطارهای لوکس مهتاب کوپه‌ای است و هر کوپه برای ۶ نفر ظرفیت دارد. بلیط‌های این قطار را هم احتمالاً می‌توانید با قیمتی کمتر از ۵۰ هزار تومان بیابید.

6. قطارهای چهار تخته:اما اگر دلتان می‌خواهد هم بلیط‌‌تان چندان گران نباشد و هم در کوپه‌ای خلوت مسیر سفر تهران تا مشهد را طی کنید، پیشنهاد ما قطارهای پرستو است. اگرچه ممکن است لازم شود کمی بیش از ۵۰ هزار تومان بابت خرید بلیط قطارهای تهران مشهد پرستو پرداخت کنید اما کوپه‌های چهارتخته‌ی این قطار، سفر راحتی را به شما نوید می‌دهد. پرستو هم از قطارهای شرکت بن ریل است.

7. قطار چهار تخته سروش: یکی دیگر از قطارهای شرکت بن ریل که قیمت مناسبی دارد، قطارهای ۴ تخته‌ی سروش است. بلیط قطارهای تهران مشهد از نوع ۴ تخته‌ی سروش نیز کمی بیش از ۵۰ هزار تومان است.

8. قطار غزال بنیاد: اگر کمی بیشتر هزینه کنید، می‌توانید بلیط قطارهای غزال بنیاد را خریداری کنید. این قطار تهران مشهد با امکانات قابل توجهش، از مناسب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین قطارهای این مسیر است. غزال بنیاد هم زیرمجموعه‌ی بن ریل محسوب می‌شود.