آژانس هواپیمایی اسطوره بیستون

نحوه صدور کارت دیجیتال واکسن

1399/12/20

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیحاتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در کشور ارائه کرد و گفت: امکان صدور کارت دیجیتال انگلیسی زبان برای همه مسافران سفرهای خارجی فراهم است؛ ولی در مورد صدور کارت فارسی زبان سامانه در حال تکمیل است.به گزارش ایمنا، سید محسن زهرایی، با اشاره به اینکه تاکنون نزدیک به ۵۲ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، گفت: از تعداد یاد شده قریب بیش از ۳۶ میلیون نفر دوز اول واکسن و بیش از ۱۵.۵ میلیون نفر هم دوز دوم را دریافت کردند و واکسیناسیون آنها کامل شده است و بر این اساس حدود ۱۹ درصد جامعه کاملاً با واکسن ایمن شدند و حدود ۶۰ درصد از کل جمعیت هم حداقل یک نوبت واکسن دریافت کردند.

کارت دیجیتال واکسن کرونا:

صدور کارت دیجیتال واکسن برای شهروندان در کشور های مختلف در حال فراگیر شدن است چرا که صرفا کارت یا برگه واکسیناسیون نمی تواند در سفرهای بین المللی ملاک قرار بگیرد یا برای بررسی ححت دریافت واکسن در مراکز عمومی استفاده شود. همین موضوع باعث شد تا مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت  ابتدا سامانه ای را برای صدور کارت دیجیتال واکسن و مسافرت های خارجی ارائه کند.

این سامانه با نشانی vcr.salamat,.gov.ir در دسترس می باشد.

کارت واکسیناسیون برای دریافت چه خدماتی لازم است؟

وزیر بهداشت همچنین در حاشیه بازدیدش از بیمارستان بهارلو از قرنطینه و واکسیناسیون هوشمند علمی کرونا خبر داد و گفت:  واکسیناسیون علیه کرونا را در آینده نزدیک به صورت واکسیناسیون هوشمند پیش می‌بریم. به این معنی که بسیاری از خدمات با ارائه کارت واکسن انجام می‌شود. به گفته وی، طبق آمار در گروه‌هایی که لازم بود واکسن را تزریق کنند، ۲۵ درصد واکسن نزدند. در حالی که عدم تزریق واکسن هم برای خودشان و هم برای دیگران خطر دارد بنابراین ما برنامه واکسیناسیون را به صورتی می‌کنیم که همان طور که سرعت می‌گیرد، بسیاری از خدمات هم با کارت واکسن ارائه شوند. مانند خرید بلیت، اقدامات بانکی و... این برنامه به نوعی قرنطینه هوشمند اطلاق می‌شود.
وی گفت: برنامه ما این است که بعداز اینکه روند واکسیناسیون تا حد زیادی پیش رفت، خدمات دیگر را با کارت واکسن انجام دهیم. یعنی لاک دان هوشمند ایجاد کنیم. یعنی افراد اگر بخواهند بلیت بگیرند یا هتل رزرو کنند، با کارت واکسن یا کارت ملی انجام دهند. چراکه در برخی کشورهای همجوار ما، کارت واکسن یکی از روش‌های قرنطینه است.

طبق اعلام وزارت بهداشت آدرس اینترنتی کارت دیجیتال واکسن حاوی QR-Code حداکثر یک روز پس از ثبت‌نام به افراد پیامک می‌شود. چنانکه از اطلاعات درج شده در این سامانه بر می‌آید هنوز امکان تبادل اطلاعات آنلاین میان سامانه کارت دیجیتال واکسن با دیگر سامانه‌های هویتی از جمله سامانه گذرنامه نیروی انتظامی برقرار نیست.

در سامانه کارت دیجیتال واکسن کرونا تاکید شده است که متقاضیان حتما نام و نام خانوادگی را به زبان انگلیسی با آنچه که در گذرنامه قید شده است دقیقا مطابقت داشته باشد، در صورتی که اطلاعات درج شده در سامانه با اطلاعات گذرنامه مطابقت نداشته باشد ممکن است از ورود افراد به کشور مقصد جلوگیری شود.

در این سامانه اعلام شده است که به زودی با همکاری نیروی انتظامی تبادل اطلاعات گذرنامه با سامانه کارت دیجیتال واکسن به صورت خودکار انجام خواهد شد و دیگر  نیازی به ورود اطلاعات برای دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا توسط متقاصی نخواهد بود.

چه کشورهایی کارت واکسن دیجیتال می‌دهند؟

بحرین: پادشاهی بحرین یکی از اولین کشورهایی بود که کارت واکسن دیجتال را برای شهروندانش ارائه کرد. این کشور اواخر بهمن ماه پارسال با استفاده از اپلیکیشن اختصاصی آگاه باش (Be Aware) که پیش از آن به عنوان مجرای اطلاع‌رسانی کرونا طراحی شده بود، برای شهروندانش کارت دیجیتال واکسن صادر کرد.

در این اپلیکیشن علاوه بر آنکه امکان ثبت‌نام برای تزریق واکسن فراهم شده است کاربران می‌توانند نتایج تست CPR خود را مشاهده کنند و تاییدیه اطلاعات واکسن دریافتی خود را در صورت نیاز ارائه دهند. این اپلیکیشین آمارهای جامعی از جمله تعداد مبتلایان، بهبودیافتگان، فوتی‌ها، دوزهای تزریق‌‌شده و همچنین اخبار تصمیمات رسمی دولت این کشور و محتواهای آموزشی در ارتباط با کرونا ارائه می‌دهد.

در صورتی که فرد مبتلا به کرونا که در قرنطینه باشد از این اپلیکیشین استفاده کند تحت نظر  قرار می‌گیرد. برای مثال اگر بیش از ۱۵ متر از منزل محل سکونتش دور شود برای وی اعلان هشداری مبنی بر رعایت مقررات قرنظینه فرستاده می‌شود.

اتحادیه اروپا:‌ قانون تاییدیه دیجیتالی کووید اتحادیه اروپا یا همان کارت دیجیتال واکسن کرونا از ۱۰ تیر ماه امسال اجرایی شد. این تاییدیه ثابت می‌کند شخص دارنده آن در مقابل کرونا واکسینه شده است، تست کرونا وی منفی بوده و یا اینکه بعد از ابتلا بهبود یافته. شهروندان اتحادیه اروپا و خانواده‌های‌شان و همچنین افرادی که ساکن کشورهای خارج از این اتحادیه هستند و در این اتحادیه به طور قانونی اقامت دارند می‌توان تاییدیه (کارت واکسن) را دریافت کنند.

کارت واکسن در اتحادیه اروپا هم روی کاغذ و هم در گوشی‌های تلفن همراه به شکل QR Code قابل دریافت است. کارت حاوی یک امضای دیجیتالی است که برای اطمینان از اعتبار آن طراحی شده است. دارندگان این کارت می‌توانند بدون محدودیت‌هایی مانند قرنطینه و دادن تست کرونا سفر کنند.

کشورهای مختلف اتحادیه اروپا مختارند طبق قوانین داخلی خود از کارت واکسن دیجیتال برای کارکردهای مورد نظرشان استفاده کنند اما قانون کلی‌ای در مورد اینکه هنگام ورود به کدام اماکن و استفاده از کدام خدمات اجتماعی، ارائه کارت واکسن ضروری است وجود ندارد.

اکثر کشورهایی که از این کارت واکسن دیجیتال استفاده می‌کنند با تفاوت‌های جزئی شرکت‌ در تجمعات عمومی مانند رویدادهای ورزشی و مکان‌های بسته مانند رستوران‌ها را مشروط به ارائه کارت واکسن دیجیتال کرده‌اند. تفاوت‌هایی که در مقررات حضور در این اماکن وجود دارد مربوط به اجباری یا اختیاری بودن استفاده از ماسک، محدودیت‌های زمانی و محدودیت‌های سنی است.

بریتانیا: در حال حاضر ۱۶ کشور خارج از اتحادیه اروپا که همه آن‌ها نیز اروپایی نیستند خدمت کارت واکسن دیجیتالی اتحادیه اروپا را برای شهروندان‌شان ارائه می‌دهند. این اتحادیه به تازگی اعلام کرده است ادغام پایگاه داده‌‌های واکسیناسیون بریتانیا در سیستم اتحادیه اروپا در مراحل نهایی قرار دارد. بدین ترتیب به نظر می‌رسد بریتانیا که به تازگی از اتحادیه اروپا جدا شده نیز به طرح کارت واکسن دیجیتال این اتحادیه بپیوندد.

اواخر تیر ماه، در حالی که ۶۸ درصد جمعیت بریتانیا کاملا در برابر کرونا واکسینه شده بودند، تمامی محدودیت‌های کرونایی در این کشور برچیده شد و مردم توانستند بدون ماسک و محدودیت تعداد نفرات در رستوران‌ها و مهمانی‌ها حضور پیدا کنند.

دولت محافظه‌کار بریتانیا اما نمی‌خواهد استفاده از کارت واکسن دیجیتال شهروندان این کشور را محدود کند. چندی پیش وزیر بهداشت این کشور از مخالفت دولت با اجرای طرح ارائه کارت واکسن برای ورود به کلوب‌های شبانه و رویدادهای پر جمعیت خبر داده بود. بنابراین اجرای این طرح که قرار بود از دهم مهر ماه آغاز شود منتفی شد.

آمریکا: اوضاع در ایالات متحده متفاوت است. جو بایدن، رئیس جمهور این کشور مدت‌ها پیش با دادن اختیار به ایالت‌ها اعلام کرده بود هیچ اپلیکیشن ملی به این منظور به وجود نخواهد آمد. نیویورک اولین ایالتی بود که ابتدای فروردین ماه امسال با همکاری IBM اپلیکیشن Excelsior را به عنوان کارت واکسن دیجیتالی توسعه داد.

بعضی از ایالت‌های آمریکا اپلیکیشن‌هایی طراحی کرده‌‌اند تا اطلاعات واکسیناسیون افراد از جمله نوع واکسن و تعداد دوزهای دریافتی روی آن‌ها ذخیره شود. تا به حال از میان ۵۰ ایالت آمریکا، ۲۱ ایالت کارت واکسن دیجیتالی را در قالب اپلیکیشن‌ها و پایگاه‌های داده قابل دسترسی که قابلیت چاپ نیز دارند به شهروندان‌شان ارائه کرده اند. بسیاری از ایالت‌ها نیز صدور کارت‌های واکسن را منع کرده‌اند.