آژانس هواپیمایی اسطوره بیستون

درباره ستاره هتل ها

1399/12/12

در ابتدا نگاهی به انواع مختلف اقامتگاه ها می اندازیم:

هتل آپارتمان ، هاستل، پانسیون ، اقامتگاه های بومگردی، متل ، هتل

در این میان تنها هتل ها بر اساس تعداد ستاره های هتل امتیاز بندی می شوند.

البته لازم به ذکر است که در تقسیم‌بندی جهانی، هتل آپارتمان، پانسیون، اقامتگاه بوم‌گردیاز انواعهتل‌ها به شمار می‌روند، اما از آن‌جا که این مکان‌ها در درجه‌بندی هتل‌ها بر اساس تعداد ستاره های هتل جایگاهی ندارند، آن‌ها را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

هتل آپارتمان(Apartment Hotel):

هتل آپارتمان‌ها شبیه به خانه‌های آپارتمانی‌اند. دارای اتاق خواب، نشیمن، آشپزخانه، سرویس دستشویی و حمام و نیز لوازم منزل و وسایل پخت و پز هستند. در این نوع اقامتگاه معمولا نظافت روزانه و سرویس رخت‌شویی وجود دارد و شما می‌توانید برای چند ماه حتی یک سال در این نوع اقامتگاه بمانید.

(Apartment Hotel)هاستل:

هاستل‌ها اقامتگاه‌های اشتراکی هستند که در آن‌ها به هر مسافر یک تخت داده می‌شود و درواقع شبیه به خوابگاه‌ها هستند. سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه در آن‌ها به صورت اشتراکی است. اگرچه فضای شخصی در این نوع اقامتگاه‌ها به معنای واقعی وجود ندارند اما از طرفی می‌توان از تجربه زندگی جمعی در آن‌ها بسیار لذت برد و نیز بسیار آموخت. به علاوه این مکان‌ها امکان سفر با هزینه کم را فراهم می‌کنند و از همین رو برای افرادی که هیجان سفر، تنها دلیل سفر کردنشان است و نیز دوستانی که زیاد سفر می‌کنند، می‌تواند تجربه‌ای دل‌پذیر و تکرار نشدنی باشد.

پانسیون:(Pension)

پانسیون‌ها معمولا برای اقامت‌های طولانی در نظر گرفته می‌شوند و اغلب در شهرهایی که مهاجران زیاد یا دانشجویان به آن رفت و آمد دارند به چشم می‌خورند. در این مکان‌ها نیز اغلب سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه به صورت اشتراکی وجود دارند. اما پانسیون‌ها سه فرق اساسی با هاستل‌ها دارند. اول این‌که دارای مقررات خاصی هستند، مثلا ساعت ورود و خروج در آن‌ها شبانه‌روزی نیست. دوم آن‌که از آن‌جا که برای اقامت طولانی در نظر گرفته شده‌اند و نیز بسیاری از مشتریان آن‌ها دانشجویان هستند، اغلب کتابخانه، سالن مطالعه و اتاق تلویزیون در آن‌ها وجود دارد. سومین نکته این‌که در پانسیون‌ها سالن غذاخوری امکان پذیرایی از افراد غیر ساکن خود را ندارد. ظرفیت در غذاخوری این مکان‌ها بر مبنای تعداد اتاق‌ و گنجایش افراد در نظر گرفته شده است و ضمنا در ساعات محدود و خاصی غذا سرو می‌کنند. گفتنی است که پانسیون‌ها اغلب برای اقامتی حداقل یک ماهه می‌توانند در اختیار شما قرار بگیرند.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی

این اقامتگاه‌ها که مشابه هتل‌های تاریخی در دسته‌بندی بین‌المللی هتل‌ها قرار می‌گیرند، در خانه‌‌های سنتی و بومی در مناطقی که دارای تاریخی غنی هستند شکل می‌گیرند. در این مناطق اغلب خانه‌های قدیمی را با حفظ بافت و تمام نشانه‌های فرهنگی و بومی آن منطقه بازسازی کرده و در اختیار مسافران قرار می‌دهند. اگر به دنبال تجربه زندگی در فضاهای سنتی و تاریخی و آشنایی با فرهنگ یک منطقه خاص هستید حتما از این اقامتگاه‌ها غافل نشوید. هرچند در این مکان‌ها اغلب از امکانات مدرن هم‌چون اینترنت و تلفن نمی‌توان سراغی گرفت اما شاید مزیت دیگر این اقامتگاه‌ها همین باشد که به شما تجربه زیستن در دل تاریخ و فرهنگی قدیمی را خواهد داد. در ایران در کاشان، یزد، ، روستای کندوان و بسیاری مناطق دیگر می‌توان سراغ این نوع اقامتگاه‌ها را گرفت.

متل:(Motel)

متل‌ از ترکیب دو واژهHotel وMotor به وجود آمده است. این نوع اقامتگاه‌ها که در جاده‌ها و اطراف شهرها پدید آمدند، در اصل برای توقف و استراحت رانندگان ساخته می‌شدند. اتاق‌های متل در محیطی باز قرار می‌گیرند و ورودی آن‌ها رو به خیابان است. هرچند که امکانات این نوع اقامتگاه‌ها کم است و اغلب فاقد رستوران، محل تفریحی و ورزشی و لابی هستند، اما آن‌چه آن‌ها را جذاب می‌کند این است که در اغلب آن‌ها می‌توانید حتی بدون پیاده شدن از اتوموبیلتان، کلید اتاق را دریافت کرده و آن را مستقیم مقابل درب اتاق خود پارک نمایید.

هتل‌:(Hotel)

هتل که دارای ریشه‌ای فرانسوی به معنای میزبان است، بخش مهمی از چرخش صنعت گردشگری را به خود اختصاص داده‌اند و به همین دلیل است که قوانینی بین المللی برای آن‌ها وضع شده تا دارای مدیریتی سامان یافته تر باشند. اما نکته مهم این است که الزامی برای رعایت این قوانین در تمام هتل‌ها وجود ندارد. شاید تعجب کنید یا حتی نگران شوید اما باید بدانید در کشورهای مختلف نظام‌های متفاوتی برای قوانین هتل‌ها و امتیاز دادن به آن‌ها وجود دارد که اغلب فقط در همان کشور رعایت می‌شوند.

انواع امتیازدهی به هتل‌ها و همه چیز درباره تعداد ستاره های هتل:

1. از نظر عمرانی، شیوه ساخت، تاسیسات و مساحت ساختمان و مصالح به کار رفته در آن.

2. از نظر موقعیت مکانی آن بسته به اینکه در مرکز شهر قرار گرفته است یا در حاشیه شهر

3. از نظر خدمات و تجهیزاتی که ارائه می دهد، سطح سرویس دهی آنها به لحاظ کیفیت و کمیت

4. از نظر تعداد پرسنل، مدیریت و مهارت آنها.

اما نکته مهم این است که تعداد ستاره های هتل در همه کشورها کاملا هم بر اساس معیارهای یاد شده و با این استانداردها تعلق نمی گیرد. برای مثال در برخی از ایالت های آمریکا، تعداد ستاره های هتل به معنای کیفیت آن نیست بلکه بر اساس مالیاتی است که صاحب هتل می پردازد و یا ممکن است تعداد ستاره های هتل بر اساس امتیازدهی سازمان گردشگری، متفاوت از تعداد ستاره های هتل بر اسا امتیازهای وب سایت های گردشگری و یا شرکت های رزرئ هتل باشد.

5 ستاره:

هتل‌های ۵ ستاره، هتل‌های لوکسی هستند که عالی‌ترین خدمات را به مشتریان ارائه می‌دهند. اتاق‌های هتل‌های پنج ستاره با تختخواب‌ها و ملحفه‌های مجلل آراسته‌شده و هر اتاق امکاناتی چون سیستم صوتی، ویدئو و جکوزی دارد. رستوران‌های متعددی در فضای هتل‌های ۵ ستاره وجود دارد که انواع و اقسام غذاها را در منوی خود دارند. خدمات داخل اتاق شبانه‌روزی است و باشگاه بدن‌سازی، خدمه، پارکینگ و سایر خدمات از ملزومات این نوع هتل‌ها است.

4 ستاره:

هتل‌هایی با محیط رسمی، بزرگ و با خدمات درجه ۱ در این گروه قرار می‌گیرند. نزدیکی به مراکز خرید، محیط‌های تفریحی و رستوران‌ها نیز از دیگر امتیازات این هتل‌ها است. اتاق‌های مبله زیبا، رستوران، خدمه و پارکینگ هم از خدمات این هتل‌ها است.

3 ستاره:

این هتل‌ها بیشتر در حاشیه بزرگ‌راه‌ها و مراکز تجاری واقع‌ شده‌اند. خدمات این هتل‌ها به نسبت خوب است و دارای اتاق‌های بزرگ با لابی‌های آراسته هستند. رستوران این هتل‌ها معمولاً در حد متوسط است ولی صبحانه، ناهار و شام را ارائه می‌دهند. دربان و خدمه، باشگاه بدن‌سازی کوچک و استخر در بیشتر هتل‌های ۳ ستاره وجود دارند.

2 ستاره:

این هتل‌ها معمولاً بخشی از هتل‌های زنجیره ای به شمار می‌روند که دارای امکاناتی مناسب ولی محدود هستند. اتاق‌های کوچک یا متوسط این هتل‌ها مجهز به تلفن و تلویزیون است. خدمات داخل اتاق ممکن است ارائه نشود و معمولاً یک رستوران کوچک در فضای هتل موجود است.

1 ستاره:

این هتل‌ها معمولاً کوچک هستند و در ملک شخصی مالک آن واقع‌ شده‌اند. فضای این هتل‌ها بیشتر شخصی بوده و تسهیلات ابتدایی ارائه می‌دهند. این هتل‌ها باید در نزدیکی مراکز تجاری، پایانه‌های حمل‌ونقل عمومی و رستوران‌ها ساخته شوند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که سیستم ستاره دهی هتل‌ها و معنای تعداد ستاره‌ها در هر کشوری متفاوت است. برای مثال، هتل‌های ۵ ستاره ایالات‌متحده معمولاً اتاق‌های مجلل و فضایی مدرن دارند درحالی‌که در بیشتر کشورهای اروپایی، در هتل‌های ۵ ستاره خدماتی چون سرویس اتوی رایگان و خوش‌آمد گویی با گل یا هدیه ارائه می‌شود. برای جلوگیری از سردرگمی گردشگران  بسیاری از کشورهای اروپایی چون  آلمان، سوئد، فنلاند، انگلستان، بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، مالت، هلند، پرتغال، اسپانیا و مجارستان از معیارهای مشابهی که مورد تصویب قرارگرفته، برای ارزیابی هتل‌ها استفاده می‌کنند. این معیارها نخستین بار در سال ۱۹۷۹ در سویيس تدوین شد و به دنبال آن کشورهایی چون آلمان و اتریش از آن استفاده کردند.  این معیارها برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ در آلمان  به‌عنوان قانون تصویب شد  و در سراسر آلمان به اجرا درآمد. نتایج موفقیت‌آمیز استفاده از معیارهایی استاندارد برای ارزشیابی هتل‌ها باعث شد این قانون در بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر هم مورد تائید و استفاده قرار بگیرد.